Księgowość w przedsiębiorstwie

księgowośćKsięgowość to obecnie jeden z najlepiej opłacalnych zawodów. Każdy pracujący w tym zawodzie jest zobowiązany do prowadzenia transakcji finansowych oraz właściwego rozliczania się z przychodów firmy z Urzędem Skarbowym.

Zawód księgowego wymaga wiele zaangażowania i ogromnej wiedzy popartą doświadczeniem. Dodatkowo przepisy ulegają ciągłym zmianom dlatego należy na bieżąco śledzić sytuację i wciąż się dokształcać. Nauka obowiązujących przepisów jest koniecznością przy prowadzeniu rachunkowości jakiejkolwiek firmy.

Księgowość pełna a uproszczona

Istnieje kilka podziałów księgowości, które można wyróżnić ze względu na przychody netto danej firmy. Ta, nazwana uproszczoną, to zestaw prostych zasad zbierania danych finansowych w małych przedsiębiorstwach. Charakteryzuje ją niskie koszty dlatego tak często decydują się na nią mniejsze firmy. Jedną z wad jest niestety to, że informuje nas jedynie o wysokości podatków i poziomem przychodów. Ale jeżeli przedsiębiorca doskonale wie o wszelkich operacjach gospodarczych, nie jest mu niezbędna większa analiza.

Całkiem inaczej jest w przypadku pełnej księgowości. Ten skomplikowany, ale niezwykle precyzyjny system służy do dokładnej  kontroli i  analizy oraz podawania ścisłych informacji o sytuacji w firmie. Jej głównym zadaniem jest tworzenie pełnego obrazu finansowego przedsiębiorstwa. Pełna księgowość pozwala efektywnie zarządzać własną firmą. Można ją oczywiście zlecić na zewnątrz co pozwoli zaoszczędzić sporo cennego czasu.

Poza tym obowiązek jej prowadzenia dotyczy wszystkich przedsiębiorstw, w których próg przychodów wyniesie 1,2 mln EUR.

Podsumowując: uproszczona księgowość to prosty system obliczania podatku, który przedsiębiorca w małej firmie może prowadzić nawet sam.

Natomiast pełna księgowość charakteryzuje się to pełny, skomplikowany system informacji o całej firmie, którym może zajmować się biuro rachunkowe.

Brak odpowiedzi

Odpowiedz