Czy warto ubezpieczyć kredyt?

Decydując się na wzięcie kredytu hipotecznego lub po prostu pożyczki gotówkowej w banku na zakup określonych dóbr, warto ubezpieczyć taką wierzytelność przed zagrożeniami płynącymi ze strony wciąż niestabilnego sektora gospodarczego. W dość niepewnych czasach ekonomicznych, w jakich żyjemy, zabezpieczenie spłacanej pożyczki bankowej wydaje się najbardziej racjonalnym i bezpiecznym sposobem na uniknięcie ewentualnych kłopotów rynkowych.

Jak ubezpieczyć kredyt?

money-in-the-chimney-2-1089075-mObecnie ubezpieczenia do kredytów gotówkowych czy hipotecznych są powszechnie stosowane przez wszystkie niemal banki działające na polskim rynku. Każda z jednostek bankowych ma do zaoferowania swoim klientom co najmniej kilka produktów ubezpieczeniowych, które mają służyć ochronie pożyczkobiorcy przed następstwami nieoczekiwanych wydarzeń. Oczywiście, tak jak wiele istnieje banków na rynku, tak każdy z nich oferuje inne zabezpieczenia kredytowe proponowane na odmiennych warunkach.

Ubezpieczenia do kredytów są najczęściej kontaminacją dwóch oferowanych przez bank usług finansowych, a więc świadczenia bankowego oraz usługi ubezpieczeniowej. Jest to zazwyczaj tzw. cross-selling, czyli sprzedaż wiązana ubezpieczenia z innymi produktami konkretnego banku. Coraz częściej podpisanie umowy kredytowej jest tożsame z przystąpieniem do umowy ubezpieczenia. Jest to dla banków dodatkowa lub jedyna forma zabezpieczenia spłaty kredytu. Klient banku w takim wypadku zamiast podawania danych żyranta lub poręczyciela, ma do dyspozycji umowę ubezpieczenia.

Często też ubezpieczenia do kredytów oferowane przez banki idą w parze z innymi zabezpieczeniami. Niejednokrotnie spotykane są na przykład w umowach dotyczących kredytu hipotecznego obok zabezpieczenia w postaci hipoteki, także dodatkowe umowy ubezpieczenia pożyczkobiorcy na życie. Podpisując umowę kredytową należy wcześniej dogłębnie zapoznać się z warunkami ubezpieczenia, by być pewnym co do rodzaju zabezpieczeń, jakie oferuje pożyczkodawca, a przede wszystkim poznać wyłączenia od odpowiedzialności ubezpieczyciela oraz czy objęcie ochroną ubezpieczeniową jest dobrowolne, czy też przymusowe.

Po co się ubezpieczać?

Decydując się na wieloletni kredyt warto zadbać o bezpieczeństwo naszej inwestycji, ponieważ nigdy nie wiadomo, co wydarzy się za kilka- kilkanaście lat i jak wtedy będzie wyglądać nasza sytuacja finansowa i zdrowotna. Na rynku działa wiele instytucji oferujących różne formy zabezpieczenia kredytowego. Przy obecnej niestabilnej sytuacji na rynku gospodarczym oraz zatrudnieniowym ubezpieczenie zaciąganych kredytów wydaje się najbardziej racjonalnym i odpowiedzialnym rozwiązaniem.

Brak odpowiedzi

Odpowiedz