Konto walutowe – jak je założyć i na co zwracać uwagę?

Konta walutowe stały się w ostatnim czasie pożądanym przez konsumentów dodatkiem do tradycyjnego konta bankowego prowadzonego w polskich złotych. Właścicielom zapewniają szereg korzyści, przy czym ich prowadzenie nie jest kosztowne. Jak i gdzie można założyć konto walutowe? Na co zwracać uwagę podczas wyboru?

Gdzie i jak można założyć konto walutowe?

Dostęp do konta walutowego oferowany jest niemal przez wszystkie instytucje bankowe w Polsce. O ile wcześniej konto walutowe kojarzone było z czymś luksusowym, mniej dostępnym, to w tym momencie jest to bardzo popularny rodzaj rachunku. Oferują go również takie podmioty jak duże kantory zazwyczaj działające w sieci. Założenie konta walutowego nie różni się od zakładnia standardowego rachunku bankowego. W większości przypadków, by to zrobić, nie jest konieczne posiadanie rachunku osobistego w konkretnym banku.

Jakie są korzyści z posiadania konta walutowego?

Walutowy rachunek bankowy umożliwia gromadzenie środków w walucie obcej i przeprowadzenie przy ich pomocy niezbędnych transakcji. Tak jak w przypadku konta osobistego w polskich złotych możemy wpłacać na nie środki i wypłacać je, dokonywać transakcji bezgotówkowych, prowadzić operacje przy pomocy bankowości elektronicznej. To niezwykle wygodne rozwiązanie dla osób, które pobierają pensję w walucie obcej, często robią zakupy na zagranicznych platformach zakupowych (np. Amazon, e-bay), podróżują. Niezbędne jest wszystkim, którzy posiadają kredyt w walucie obcej.

Konta walutowe to nie tylko duża wygoda. Jego posiadacze sporo oszczędzają dzięki temu, że mogą płacić w docelowej walucie, nie ponosząc opłat za przewalutowanie.

Konta walutowe – na co zwracać uwagę wybierając ofertę dla siebie?

Podczas wyboru konta walutowego trzeba zwrócić uwagę na kilka parametrów. Pierwszym i najistotniejszym czynnikiem, który zadecyduje o wyborze, jest rodzaj waluty. O ile w przypadku popularnych walut – takich jak funt brytyjski, euro, dolar czy frank szwajcarski – będziemy mieć wiele opcji do wyboru, o tyle wybór może się zawęzić w przypadku walut mniej popularnych, chociażby dolara kanadyjskiego, krony norweskiej czy korony duńskiej.

Drugi, najważniejszy czynnik, to oczywiście koszty prowadzenie konta i opłaty związane z realizacją określonych działań lub transakcji. Uwagę należy zwrócić na:

  • roczny/miesięczny koszt prowadzenia konta,
  • roczną/miesięczną opłatę za kartę,
  • koszt wypłaty pieniędzy z bankomatu w Polsce oraz zagranicą,
  • koszty przelewów krajowych, europejskich (SEPA) i zagranicznych wychodzących,
  • koszty przelewów przychodzących.

Brak odpowiedzi

Odpowiedz