Jak złożyć wniosek 300 plus?

Już od 1 lipca można składać nowe wnioski z programu Dobry start. Jest to dofinansowanie wyprawki szkolnej w kwocie 300zł dla dzieci uczących się. Jak złożyć prawidłowo wniosek, aby otrzymać środki finansowe dla swojego dziecka?

Program Dobry start jest nieocenionym wsparciem dla uczniów rozpoczynających od września naukę w szkole. Wnioski należy składać online już od 1 lipca. Podobnie jak zasiłek wychowawczy 500 plus nie jest ograniczony wysokością dochodów oraz liczbą dzieci. Warto również wspomnieć, że dodatek przysługuje dzieciom do ukończenia 20 roku życia, a dzieci niepełnosprawne do 24 roku życia. Dobry start jako jeden z głównych programów socjalnych partii PiS ma na celu odciążenie rodziców podczas dokonywania wydatków na wyprawkę szkolną. Z powodzeniem 300 plus funkcjonuje już trzeci rok. Na rok 2020 budżet przeznaczony na realizację tego programu socjalnego objął 1,5 mld zł i docelowo ma trafić do ponad 4,5 mln dzieci.

300 plus. Jak złożyć wniosek przez Internet?

Jak już wspomniano nabór wniosków o świadczenie Dobry start rozpoczął się od 1 lipca. Aby zgłosić swój udział w programie należy prawidłowo złożyć wniosek i tu mamy do dyspozycji trzy drogi:

 1. za pomocą portalu empatia.mrpips.gov.pl,
 2. przez bankowość elektroniczną,
 3. przez portal PUE ZUS.
Dobry Start wniosek

Osoby takie jak opiekunowie dzieci będących w rodzinach zastępczych, placówkach terapeutycznych oraz osoby uczące się, lecz będące samodzielne muszą złożyć wnioski drogą tradycyjną od 1 sierpnia. Jest to bardzo ważne, gdyż elektroniczny wniosek 300 plus ich nie obejmuje, natomiast świadczenie im przysługuje.  

Jak złożyć wniosek przez bankowość elektroniczną?

Coraz większa ilość banków wdraża możliwość złożenia wniosku 300 plus. Dzięki temu złożenie wniosku jest niezwykle proste. Posiadanie Profilu Zaufanego w tym wypadku nie jest nam potrzebne, ponieważ nasza tożsamość jest weryfikowana przez placówkę bankową. Co więc należy zrobić?

 1. Zaloguj się do bankowości mobilnej swojego banku;
 2. Wybierz odpowiednią zakładkę dotyczącą wniosków Dobry Start i wypełnić niezbędne informacje;
 3. Po prawidłowo uzupełnionym wniosku, ten zostaje zarejestrowany w systemie Emp@tia a potwierdzenie otrzymujemy na nasz adres email.
Dobry Start

Na chwilę obecną banki umożliwiające złożenie wniosku to między innymi: Alior Bank SA, Bank Pekao SA, Credit Agricole Bank Polska SA, Nest Bank S.A, PKO Bank Polski SA, SGB-Bank SA, Bank Millennium SA, BNP Paribas Bank Polska SA, Bank Pocztowy SA, Bank Polskiej Spółdzielczości SA a także liczne Banki Spółdzielcze.

Jak złożyć wniosek z profilem zaufanym?

Jeżeli posiadamy Profil Zaufany lub Podpis Kwalifikowany, to bez problemu możemy złożyć wniosek 300 plus za pośrednictwem serwisu Emp@tia. Jak to zrobić? Wyjaśniamy!

 1. Wchodzimy na stronę empatia.mrpips.gov.pl i wybieramy moduł eWnioski;
 2. Logujemy się przy zastosowaniu Profilu Zaufanego lub też Podpisu Kwalifikowanego;
 3. Wybieramy właściwy wniosek, a więc Dobry Start;
 4. Wyświetla się lista wniosków i dokumentów jaką należy skompletować i prawidłowo uzupełnić;
 5. Po zebraniu niezbędnej dokumentacji klikamy OK i wybieramy urząd, do którego będziemy składali wniosek;
 6. Serwis Emp@tia następnie weryfikuje wniosek i wyszukuje jednostki, które wskazaliśmy we wniosku;
 7. Rozpoczynamy składanie wniosku, czyli wypełniamy nasze dane osobowe oraz weryfikujemy ich poprawność;
 8. Serwis ponownie poprosi nas o weryfikację danych. Jeżeli wszystko się zgadza składamy wniosek.

Na wskazany przez nas adres email zostanie przesłane potwierdzenie poprawnie złożonego wniosku 300 plus. Po kilku dniach również na wskazany adres przyjdzie potwierdzenie przyznania świadczenia.

Jak prawidłowo złożyć wniosek 300plus przez PUE?

W celu złożenia wniosku przez PUE ZUS musimy posiadać działalność gospodarczą – jest to warunek konieczny. Cały proces przebiega podobnie jak przy składaniu wniosku przez bankowość elektroniczną. I w tym wypadku wniosek będzie przekazany do systemu Emp@tia, a o przyznaniu świadczenia dowiemy się z wiadomości email.

4 komentarze

 1. Masiek
  2 lipca 2020
 2. Multimedio.pl
  2 lipca 2020
 3. Redakcja
  2 lipca 2020
 4. Andrzej
  24 lipca 2020

Odpowiedz