Jak założyć własną działalność gospodarczą?

Młody przedsiębiorca, rozpoczynający własną działalność gospodarczą musi dokonać szeregu formalności związanych z rejestracją firmy. Polskie prawo, pomimo licznych uproszczeń nadal może być problematyczne. Jak założyć własną działalność gospodarczą krok po kroku?

Rejestracja firmy w CEIDG

CEIDG, czyli Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej to pierwszy krok na drodze do własnego biznesu. Dzięki zmianom, które weszły w życie w styczniu 2013 roku wszystkich formalności dokonać można za pośrednictwem Internetu, jednak ta opcja przeznaczona jest jedynie dla osób posiadających podpis elektroniczny lub bezpłatny zaufany profil ePUAP. Dokumenty złożyć można również w tradycyjny sposób, udając się do Urzędu Gminy w swoim miejscu zamieszkania.

Własna firma

Własna firma

Zgłoszenie firmy do ZUS

Następnym krokiem jest wizyta w ZUS-ie, ponieważ CEIDG przesyła informacje tylko i wyłącznie na temat powstania nowej firmy, jednak przedsiębiorca musi dokonać zmienić status odnośnie płatności składek. Termin wyznaczony przez ustawodawcę to 7 dni od założenia firmy.

Uzyskanie REGONU

Osoby, rozpoczynające działalność po raz pierwszy powinny uzyskać numer REGON. Jego wydaniem zajmuje się Urząd Statystyczny, jednak nie ma potrzeby składania dodatkowych wniosków, ponieważ to CEIDG odpowiada za dostarczenie wszelkich wymaganych dokumentów. Okres oczekiwania wynosi 7 dni.

Wizyta w Urzędzie Skarbowym

CEIDG przesyła do naszego aktualnego Urzędu Skarbowego kompletny wniosek CEIDG-1, wraz z informacją na temat wybranej przez nas formy opodatkowania  i systemy księgowe. Wizyta w Urzędzie Skarbowym konieczna jest jedynie dla  przedsiębiorców chcących zostać podatnikami VAT. Muszą oni wypełnić druk VAT-R oraz uiścić opłatę w wysokości 170 zł na rzecz gminy.

Rachunek bankowy

Ostatnim krokiem, kończącym formalności otwarcia własnej działalności gospodarczej jest założenie rachunku bankowego. Nie musimy otwierać nowego kona, istnieje możliwości połączenia konta firmowego z prywatnym.

Wybór księgowego

Księgowość można prowadzić na własna rękę, przy pomocy odpowiedniego programu, zatrudniając dodatkową osobę na etat lub zlecając usługi outsourcingu. W przypadku małej firmy ostatnia możliwość wydaje się być najwłaściwsza.

Brak odpowiedzi

Odpowiedz