Kim jest doradca finansowy?

Czym tak naprawdę jest praca na stanowisku doradcy finansowego? Zarobki są adekwatne do zaangażowania i poświęconego czasu?

Rolą osoby na takim stopniu jest przede wszystkim przekazać klientowi rzeczowej wiedzy na temat jego posiadanej własności czy majątku. Obecnie można zaobserwować znaczny wzrost zainteresowania przez firmy pomnażania swojego kapitału. Takie działania zmuszają jednak obecności i konsultingu ze specjalizującymi się w tej dziedzinie osobami jakimi są doradcy finansowi.

Ich zawodowa wiedza poparta wieloletnim doświadczeniem ułatwia podejmowanie ważnych decyzji materialnych. Nie mylmy jednak pojęcia doradcy z pośrednikiem finansowym. Ten drugi ma za zadanie zasugerować produkt na jaki obecnie jest popyt, za który wyegzekwuje najwyższą prowizję. Jego działania nie mają na celu kierowania kapitałem przedsiębiorstwa, a jedynie osiągnąć wysoką dywidendę. Tylko osoba posiadająca certyfikat €FFP (European Federation of Financial Professional) może potwierdzić swoją wiedzę oraz pełnoprawny tytuł „doradca finansowy”. Przedsiębiorstwa zatrudniające doradców finansowych prowadzą pakiet szkoleń dokształcenia zawodowego co pozwala na ciągłe podnoszenie swoich kwalifikacji i zwiększa efektywność pracy.

Lecz taka praca to również pozyskiwanie indywidualnych klientów. Do tego wymagana jest świetna organizacja czasu. Bez uporządkowania planu działania, niemożliwe jest spotkanie z wieloma klientami , co niewątpliwie będzie miało wpływ na wyniki firmy. Równie ważna jest komunikatywność i miła aparycja nie wspominając o wykształceniu. Nawiązanie swobody dyskusji wymaga nie tylko wiedzy stricte tematycznej, lecz także ogólnej (kultura, sport, polityka etc.). Dzięki tym cechom klient prędzej zaufa takiej osobie. Z racji niestatycznych zarobków, zależnych od nakładu pracy i czasu poświęconego na zlecenia, praca na tego typu stanowisku wydaję się bardzo atrakcyjna i z pewnością przyciąga wielu młodych, kreatywnych i aktywnych osób.

Należy jednak pamiętać, że sukces w tym zawodzie można osiągnąć jedynie ciężką praca i odpowiednim predyspozycjom.

1 odpowiedź

  1. Finansista
    22 kwietnia 2013

Odpowiedz