Pożyczki bankowe i pozabankowe

Niejednokrotnie w naszym życiu zdarzają się sytuacje, które doprowadzają nas do konieczności wzięcia pożyczki. Do naszej dyspozycji są wówczas pożyczki bankowe oraz pożyczki w instytucjach pozabankowych. W artykule przedstawione zostaną podstawowe różnice wyżej wymienionych instytucji.

Banki nadzorowane są przez Komisję Nadzoru Finansowego oraz prawo bankowe. Wykonują czynności zastrzeżone tylko dla banków (np. udzielanie kredytów, emitowanie papierów wartościowych, prowadzenie rachunków bankowych) oraz czynności, które mogą być wykonywane również przez inne instytucje niebankowe (np. udzielanie pożyczek oraz wydawanie kart płatniczych).
Instytucje pozabankowe to w większości prywatne spółki, które nadzorowane są przez przepisy Kodeksu Cywilnego. Głównym obszarem działalności jest oferowanie usług oraz produktów finansowych podobnych do usług bankowych.

Pożyczka pieniędzy

Pożyczka pieniędzy

Główne różnice pomiędzy pożyczkami oferowanymi przez bank oraz instytucje finansowe.

1. Proces pobierania pożyczek
W tradycyjnych bankach spotkamy się z dużą ilością formalności oraz wymaganymi dokumentami takimi jak zaświadczenie  o zarobkach, dowód osobisty, a także zdolność kredytowa oraz pozytywna historia w Biurze Informacji Kredytowej. Zaś w przypadku instytucji pozabankowych musimy dopełnić minimum formalności, najczęściej wymagany jest tylko i wyłącznie dowód osobisty, a informacja w BIK nie jest sprawdzana.

2. Wysokość oprocentowania
Banki oferują nam niższe oprocentowanie aniżeli instytucje pozabankowe.

3. Szybkość uzyskania pożyczki
W bankach długość tego procesu jest znacznie dłuższa aniżeli w parabankach. Cały proces może trwać nawet kilka dni, czy tygodni – zaś w przypadku instytucji pozabankowych informację o uzyskaniu kredytu możemy dostać już po upływie kilkudziesięciu minut.

4. Opłaty związane z pożyczką
Pożyczki pozabankowe najczęściej obarczone są większym oprocentowaniem, dlatego przed zdecydowaniem się na pożyczkę warto przeanalizować oferty wszystkich instytucji. Możemy tego dokonać między innymi przy pomocy porównywarki chwilówek  http://www.multipozyczka.com.pl

Niezależnie od tego czy pożyczamy pieniądze w banku czy w instytucji pozabankowej powinniśmy przestrzegać terminu spłaty. Niestety nie wszyscy spłacają pożyczki w terminie. Według Raportu „Zadłużenie Polaków” wykonanego przez Krajowy Rejestr Sądowy wynika iż najczęstszymi przyczynami niespłacania pożyczek są zbyt małe dochody (47%), chwilowe problemy finansowe (47%), nieprzewidziane wydatki (39%), złe planowanie wydatków (18%), zapomnienie o wpłacaniu rat (9%), pobyt w szpitalu (8%), inne przyczyny (3%) oraz wyjazd (2%).

1 odpowiedź

  1. Teresa
    3 lipca 2014

Odpowiedz