Praca na etacie czy własna działalność gospodarcza?

Wiele osób zastanawia się nad założeniem własnej działalności gospodarczej. Obawiają się one jednak, że prowadzenie biznesu to zbyt duże wyzwanie i znacznie bardziej ryzykowne zajęcie niż praca na etacie. Okazuje się, że zarówno jedno, jak i drugie rozwiązanie ma wiele zalet, ale też wad. Jakie zatem kryteria mogą pomóc w podjęciu właściwej decyzji?

Czas i elastyczność pracy

Prowadzenie własnego biznesu to przede wszystkim pełna niezależność. Sam ustalasz godziny swojej pracy, terminy spotkań, czy urlopy. Ważne, by zachować umiar – praca po kilkanaście godzin dziennie nie jest wskazana, ale również nie można zaniedbać swoich obowiązków. Praca na etacie, chociaż mniej elastyczna pochłania ok. 160 godzin miesięcznie. Okazuje się, że prowadzenie firmy zajmuje co najmniej 200 godzin każdego miesiąca.

Zarobki

Z pewnością motywacją do założenia własnej działalności gospodarczej jest wizja wysokich zarobków. Faktem jest, że prowadząc biznes można zarobić znacznie więcej niż na etacie. Początek działalności może być jednak dość trudny, a w późniejszym czasie nie będziesz miał pewności, czy uzyskasz wystarczająco wielu klientów, aby zapewnić sobie spokojnie i dostatnie życie. Nie zapominajmy również o obowiązkowych opłatach, które w wielu przypadkach znacznie zmniejszają osiągane dochody. W pracy masz pewną miesięczną stawkę, która może być uzupełniana o ewentualne premie czy bonusy. Liczyć możesz także na podwyżkę. W dodatku masz pewność, że danego dnia miesiąca pieniądze z tytułu wykonanej pracy pojawią się na twoim koncie.

Satysfakcja z pracy i odpowiedzialności

Podczas prowadzenia własnej firmy jesteś odpowiedzialny za wszystkie podejmowane decyzje. Jeśli popełnisz błąd lub twoi pracownicy nie wywiążą się z powierzonych im zadań, możesz wiele stracić. W przypadku pacy na etacie odpowiedzialność spoczywająca na pracowniku jest znacznie mniejsza, ponieważ odpowiada on tylko za swoje stanowisko. Niemniej jednak satysfakcja przy założeniu własnej firmy jest z pewnością znacznie większa, a każdy sukces dodaje skrzydeł i napędza do dalszego rozwoju.

Zanim podejmiesz decyzję, dobrze zastanów się nad swoim pomysłem i możliwościami. Być może zaryzykujesz i spełnisz się w roli właściciela firmy.