Własna firma – marzenie czy rzeczywistość?

„Wszystkie marzenia mają w sobie ziarno prawdy, a geniusz polega na poznawaniu marzeń, z których można wydobyć te ziarna. ”  Hans Selye.

ubezpieczenie na zycieIlu ludzi, tyle różnych marzeń. Część marzy, aby założyć własną firmę, jednak problemem staje się brak funduszy, bądź skomplikowane procedury. Nie musi tak być. Na rynku istnieje wiele narzędzi, które pomagają w założeniu i prowadzeniu własnej firmy. Zacznijmy jednak od początku.

 

Najgorzej jest postawić pierwszy krok.

Pierwszym podstawowym czynnikiem w procesie zakładania własnej firmy powinien być oryginalny pomysł i biznesplan. Aby się wybić spośród konkurencji na rynku nie wystarczy już sam fakt istnienia, a liczy się „to coś” czym przedsiębiorstwo będzie się różnić od innych. Na tej czynności zaczyna się właściwy pierwszy krok. Kolejną czynnością jaką należy zrobić jest  rejestracja firmy poprzez wypełnienie formularza CEIDG-1.

Aby to zrobić udajemy się do właściwego urzędu gminy lub wypełniamy wniosek online. Wcześniej ta faza była o wiele bardziej utrudniona – nie obyło się bez wizyty w kilku urzędach. Teraz proces założenia firmy w większości można załatwić przez Internet. Wystarczy wejść na stronę: http://firma.gov.pl i tam postępować zgodnie z zaleconymi instrukcjami. Po wypełnieniu wniosku dostarczamy wypełniony formularz do właściwego urzędu gminy.

Kolejnym ważnym krokiem jest założenie specjalnego konta bankowego. Niektóre banki do założenia rachunku bankowego wymagają pieczątki firmowej. Warto więc ją wcześniej wyrobić. Powinna zawierać: nazwę firmy, imię i nazwisko przedsiębiorcy, adres firmy, telefon, faks, REGON oraz NIP.

Założenie firmy to jedno, drugą ważną kwestią jest skuteczne prowadzenie działalności gospodarczej. Niestety wiąże się z tym mnóstwo formalności i zagadnień, jednak są firmy, które potrafią w tym pomóc. Przykładem może być , to narzędzie do tworzenie, edycji, zapisu i archiwizacji generowanych dokumentów w firmowym wirtualnym biurze prawnym. Takie porady z pewnością ułatwią  start na runku gospodarczym.

Posiadanie i prowadzenie firmy w gruncie rzeczy nie jest takie trudne. Wystarczy korzystać z dostępnych na rynku udogodnień oraz chęci.

 

2 komentarze

  1. Emano
    9 lutego 2015
  2. Damian
    8 października 2018

Odpowiedz