Dofinansowanie unijne – wady i zalety

Dotacje unijne bardzo pozytywnie wpłynęły na poprawę konkurencyjności małych i średnich przedsiębiorców. Dzięki nim mogli i w dalszym ciągu mogą pozwolić sobie na inwestycje, które bez kapitału unijnego byłyby trudne lub wręcz niemożliwe do zrealizowania. Polacy chętnie aplikują po dofinansowanie unijne, gdyż dzięki tej pomocy mogą znacząco zwiększyć rentowność swoich inwestycji i pośrednio przyczynić się do rozwoju polskiej gospodarki. Czy dotacje dla firm mają jakieś wady? I dlaczego przedsiębiorcy chętnie się na nie decydują? Sprawdźmy.

Co staje nam na „drodze” w uzyskaniu dotacji?

Pozyskanie funduszy zewnętrznych nie jest – jak się okazuje – zbyt łatwe. Samo złożenie wniosku i przedstawieniu planu realizacji inwestycji – który również podlega ocenie – nie wystarczy. Aby nasza aplikacja została w ogóle rozpatrzona, niezbędna będzie również pokaźna ilość dokumentów, która może nam się wydawać wręcz abstrakcyjna. Jednak trudno dziwić się tak złożonej i zawiłej procedurze, skoro kwoty, którymi operuje się w sektorze biznesu, są naprawdę wysokie i specjaliści rozpatrujący wnioski muszą być absolutnie pewni, że dana inwestycja ma szansę odnieść sukces i przełożyć się na dalszy rozwój firmy.

Jeśli nie czujemy się zatem na siłach, aby podchodzić do tej procedury, nie oznacza to, że powinniśmy pomysł dotacji „wybić” sobie całkowicie z głowy. Warto w tym przypadku skorzystać z pomocy profesjonalnych podmiotów, które zajmują się pozyskiwaniem funduszy zewnętrznych.

Do rozpoczęcia procedury może nas również zniechęcić czas rozpatrywania wniosków, a także mała elastyczność wydawania pozyskanych przez fundusz pieniędzy.

Dlaczego mimo to warto spróbować uzyskać dotacje dla firm?

Dotacje dla firm to szansa dla tych przedsiębiorców, którzy nie mają jeszcze wypracowanej historii kredytowej, czy prowadzą działalność przez krótki czas. Również bez odpowiednich poręczeń możliwe jest — w przeciwieństwie do instytucji bankowych — pozyskanie dofinansowania. Pieniądze pozyskane z dotacji stanowią doskonały stymulant dla szybszego rozrostu firmy. A taki jest każdemu przedsiębiorcy jak najbardziej „na rękę”.

1 odpowiedź

  1. Mariusz
    8 października 2018

Odpowiedz