Jak sprawdzić kontrahenta przed podpisaniem umowy?

Każda inwestycja wiąże się z zaufaniem względem kontrahentów i współpracowników, dlatego wiec przystępując do negocjacji powinniśmy być świadomi obecnej sytuacji finansowej i prawnej naszego partnera w biznesach. Jak pozyskać wiarygodne informacje?

umowa

Najlepszą opcją jest wywiad gospodarczy, który przygotować można samodzielnie lub korzystając z usług firmy windykacyjnej. Wybierając sposób pierwszy, powinniśmy być przygotowani na konieczność ponoszenia opłat urzędowych oraz być świadomi, ze takie procedury są czasochłonne. Chcąc zebrać kompleksowe informacje należy udać między innymi do takich instytucji jak:

  • Urząd Gminy, a konkretnie do działu Ewidencji Działalności Gospodarczej, gdzie prowadzony jest spis danych teleadresowych właścicieli, numer pesel, numer NIP, a także dane o umowie spółki cywilnej. Wydanie takiego zaświadczenia wiąże się z kosztem 17 zł.
  • Krajowy Rejestr Sądowy, gdzie sprawdzić można informacje o działających w Polsce przedsiębiorstwach oraz niewypłacalnych dłużnikach. Dostęp do takich informacji możliwy jest po wejściu na stronę internetową Ministerstwa Sprawiedliwości, gdzie istnieje opcja bezpłatnego wglądu jednak w niekompletne dane. Aby uzyskać pełny odpis należy uiścić opłatę w wysokości 30-60 zł.
  • Sąd Rejonowy Wydział Ksiąg Wieczystych, sprawdzenie stanu prawnego nieruchomości kontrahenta jest istotne nie tylko w momencie, gdy owej nieruchomości miałaby dotyczyć transakcja, ale również w przypadku, gdy jest ona zabezpieczeniem w razie wystąpienia niewypłacalności partnera. Sprawdzić należy informacje dotyczące obciążenia hipoteki oraz innych nieruchomościach będących w posiadaniu kontrahenta lub firmy.
  • Urząd Skarbowy, gdzie archiwizowane są wszystkie informacje na temat stanu płatności podatków działających w Polsce firm.
  • Monitor Sądowy i Gospodarczy, publikujący komunikaty na temat postępowań naprawczych i likwidacyjnych prowadzonych w stosunku do firm zagrożonych niewypłacalnością.
  • Biuro Informacji Gospodarczej, gdzie gromadzone są informacje o przedsiębiorstwach przeciwko którym prowadzona jest windykacja należności.

Jeśli z braku dyspozycyjności lub jakichkolwiek innych przyczyn nie jesteśmy w stanie zebrać wszystkich potrzebnych informacji skorzystać można z usługi wywiadu gospodarczego jaki świadczy również firma windykacyjna. W zależności od rodzaju raportu, dane mogą zostać przygotowane nawet do 24h, co jest istotne w nagłych sytuacjach.

Brak odpowiedzi

Odpowiedz