Jak sprawdzić swoją zdolność kredytową?

Bez niej trudno nam będzie zaciągnąć jakikolwiek kredyt, wziąć pożyczkę gotówkową czy też zrobić zakupy na raty. Każdy z nas ją ma, dobrą lub złą, ale ma. Zdolność kredytowa do nasz potencjał do spłacenia zaciągniętego zobowiązania finansowego w określonych ramach czasowych. Chcąc więc zaciągnąć kredyt lub pożyczkę gotówkową warto sprawdzić swoją zdolność kredytową. Jak to zrobić?

Najważniejsze czynniki

Zdolność kredytowa pozwala na określenie maksymalnej kwoty pożyczki, którą konkretne instytucja finansowa może nam udzielić. Zdolność kredytowa jest uzależniona od wielu czynników, w tym m.in. od rodzaju zobowiązania finansowego oraz jego okresu spłaty, wysokości dochodów, formy zatrudnienia czy też naszej historii kredytowej w BIK.

Jak sprawdzić swoją zdolność kredytową online? Potrzebne będą do tego konkretne informacje odnośnie naszej sytuacji finansowej, a więc: miesięczna kwota dochodów, żródło dochodów (forma i czas zatrudnienia), dodatkowe zobowiązania finansowe (kredyty, pożyczki, etc.), miesięczne wydatki na utrzymanie, liczba osób w gospodarstwie domowym, preferowana wysokość pożyczki oraz oczekiwany okres spłaty zobowiązania.

Kalkulator zdolności kredytowej

Mając powyższe dane możemy skorzystać z popularnego narzędzia internetowego, jakim jest kalkulator zdolności kredytowej, który umożliwia nie tylko sprawdzenie naszej zdolności kredytowej, ale również dopasuje on odpowiednie zobowiązanie do naszych indywidualnych preferencji oraz możliwości finansowych.

Jeżeli mamy korzystną historię kredytową, a także bardzo dobrą zdolność kredytową, wówczas bez żadnych przeszkód otrzymamy pożyczkę gotówkową na przykład w LatwyKredyt.pl. Taka sytuacja finansowa gwarantuje nam pozytywne rozpatrzenie naszego wniosku o pożyczkę praktycznie w każdej instytucji finansowej działającej na polskim rynku.

Raport zdolności kredytowej

Kalkulator zdolności kredytowej to nie jedyna możliwość sprawdzenia naszej sytuacji finansowej. Możemy to zrobić również bezpośrednio w Biurze Informacji Kredytowej. Jak sprawdzić zdolność kredytową w BIK? To bardzo proste. Wystarczy wejść na stronę Biura i zarejestrować się w serwisie. Następnie należy potwierdzić swoją tożsamość poprzez wysłanie skanu dowodu osobistego. Ostatnim krokiem jest uiszczenie niewielkiej opłaty i wygenerowanie swojego raportu o aktualnej zdolności kredytowej oraz jej historii.

Jak poprawić zdolność kredytową?

Skoro już wiemy, jak sprawdzić swoją zdolność kredytową, warto również poznać czynniki, od których zależy dobra historia kredytowa oraz możliwości, dzięki którym możemy ją poprawić. Nasza dobra historia kredytowa zależy przede wszystkim od terminowości spłaty wszystkich zaciągniętych wcześniej zobowiązań. Naszą historię możemy zawsze poprawić, poprzez m.in. spłatę wszystkich kredytów, zrezygnowanie z kart kredytowych i limitów na koncie, stałe zatrudnienie, zwiększenie dochodu netto czy też ograniczenie miesięcznych kosztów utrzymania.

Pamiętajmy, że instytucje finansowe, takie jak np. banki, zazwyczaj zarabiają najwięcej na osobach ze słabą zdolnością kredytową. Dodatkowe odsetki i opłaty to dla nich forma rekompensaty za poniesione ryzyko przy udzielaniu pożyczki takim osobom. Dlatego też warto dbać o swoją historię kredytową i terminowo spłacać wszystkie swoje zobowiązania.

1 odpowiedź

  1. Krzysiek
    8 października 2018

Odpowiedz