Klienci wypłacają więcej pieniędzy z funduszy

Miesiąc czerwiec przyniósł pierwszy raz od 13 miesięcy ujemne saldo we wpłatach i wypłatach oszczędzonych środków z Towarzystw Funduszy Inwestycyjnych.

Zgodnie z raportem Analizy Online:

Ostatnie tygodnie dały inwestorom wiele powodów do zmartwień, co znalazło swoje odzwierciedlenie w czerwcowym odwrocie od funduszy inwestycyjnych. Skończył się bowiem trwający 13 miesięcy nieprzerwany napływ nowego kapitału do funduszy, w którym to pozyskały one 10,66 mld zł nowych środków

Powołując się na raport podano, że nasze krajowe fundusze inwestycyjne zyskały od początku bieżącego roku 5,8 mld złotych, co jest dużym wzrostem gdyż w zeszłym roku w tym samym okresie była to strata o 1,6 mld zł.

Powołując się na raport:

W czerwcu wyraźnie zmalała wartość środków wpłaconych do funduszy (+4,9 mld zł), w tym roku niższą sprzedaż odnotowaliśmy jedynie w lutym. Jednocześnie na stosunkowo wysokim poziomie utrzymały się odkupienia (minus 5,0 mld zł), choć były o 2 mld zł niższe niż miesiąc wcześniej

Według autorów raportu, Klienci odwrócili się głownie od funduszy mieszanych i bezpiecznych, a zostali przy funduszach akcyjnych.

Najwięcej nowego kapitału trafiło właśnie do funduszy akcyjnych, łącznie +69,2 mld zł. Zdecydowanie największym zainteresowaniem klientów cieszyły się standardowe fundusze skupione na naszym rynku, a także fundusze akcji małych i średnich spółek. Fundusze akcyjne notują dodatnie saldo wpłat i wypłat już trzeci miesiąc z rzędu. W sumie od początku roku pozyskały one 450 mln zł. Drugim najpopularniejszym segmentem w czerwcu były fundusze surowcowe, które przyciągnęły 9 mln zł aktywów netto” – napisano.

Brak odpowiedzi

Odpowiedz