Rodzaje pożyczek

Wysokie rachunki, wyjazd dziecka na obóz, święta, nagłe wydatki – niekiedy nasza sytuacja finansowa zmusza nas do wzięcia pożyczki. W artykule przedstawione zostały najpopularniejsze rodzaje pożyczek.

Pożyczka jest to umowa zawarta pomiędzy pożyczkobiorcą oraz pożyczkodawcą. W definicji pożyczki zawarty jest zapis, iż pożyczać możemy nie tylko pieniądze ale również przedmioty. Pożyczka przedmiotów w Prawie Polskim określana jest mianem użyczenia (odpłatnego bądź nieodpłatnego).

pożyczka

pożyczka

Obecnie na rynku pożyczkowym istnieje kilka typów pożyczek:

  • pożyczki gotówkowe

Najpowszechniejszy rodzaj pożyczki, który polega na przekazaniu pieniędzy przez pożyczkodawcę do pożyczkobiorcy. W przypadku takiego typu pożyczki należy zwrócić szczególną uwagę na oprocentowanie oraz czas spłaty pożyczki.

Pożyczki gotówkowe w tzw „parabankach”

Takim mianem określany jest ogół zobowiązań finansowych, które możemy otrzymać bez ingerencji banku oraz poza nim. Są to: pożyczki na dowód, pożyczki na telefon, chwilówki na sms, pożyczki przez internet, pożyczki przez Internet oraz pożyczki bez BIK.

  • pożyczki hipoteczne,

Jest to pożyczka w której pożyczkobiorca zastawia nieruchomość (do której ma prawo własności – dom, mieszkanie). W przypadku niespłacania zaciągniętej pożyczki bank może odebrać dłużnikowi nieruchomość. Wysokość pożyczki hipotecznej zależy od wartości nieruchomości – banki udzielają pożyczek hipotecznych w kwocie odpowiadającej do 80% wartości zastawionej nieruchomości.

  • pożyczki konsolidacyjne,

Polega na zamianie wszystkich zaległych zobowiązań (czyli zaciągniętych pożyczek gotówkowych, hipotecznych, samochodowych) na jedną, długoterminową pożyczkę, która najczęściej ma niższe oprocentowanie. Dzieli się na: pożyczkę konsolidacyjną hipoteczną oraz gotówkową.

  • pożyczki lombardowe,

Jest to pożyczka pod zastaw papierów wartościowych oraz przedmiotów o dużej wartości np. biżuterii, obrazów. Zwykle czas pożyczki trwa od tygodnia do 3 miesięcy.

Więcej informacji na temat pożyczek znajdą Państwo na http://www.portal-pozyczkowy.pl

1 odpowiedź

  1. Mariola
    23 lipca 2014

Odpowiedz